Co umieją inteligentne zamki?

Co umieją inteligentne zamki?Inteligentne zamki (czy też automatyczne) to niesamowite ułatwienie codziennego życia. Są strażnikiem naszego domu i naszego bezpieczeństwa. Co tak na prawdę umieją?

Czy zamknąłem dom w pośpiechu do pracy?

Inteligentny zamek zawsze pozwala sprawdzić, czy drzwi są zamknięte. Zdalnie i z dowolnego miejsca na świecie możemy zajrzeć do aplikacji i sprawdzić, czy zamek jest zamknięty. Uspokajające, szczególnie rano w autobusie w drodze do pracy, kiedy w głowie kołacze się natrętna myśl „czy na pewno zamknąłem drzwi?”.

Dodatkowo zamki mają funkcje związane z automatycznym zamykaniem, a połączone z inteligentnym domem mogą np. codziennie wieczorem przypominać o konieczności zamknięcia drzwi (jeżeli są otwarte).

Często podawany przykład z niezapowiedzianą wizytą „mamusi”

Mając inteligentny zamek w każdej chwili możemy zdalnie go zamknąć i otworzyć. A więc niezapowiedziani goście nie są problemem - kiedy są pod drzwiami możemy ich wpuścić. Kiedy wychodzą zamknąć za nimi drzwi. Coraz częściej używamy ich także do wpuszczania kurierów tylko po to, aby zostawili paczkę w domu (tu wspomagają nas kamery w przedpokoju).

Oczywiście takie podejście dotyczy osób, którym nie chcemy udostępnić cyfrowego klucza (przez zaproszenie w aplikacji lub kod do klawiatury).

Uprawiamy sport bez klucza na szyi, a drzwi same otwierają się przed nami, gdy wracamy z rękami pełnymi zakupów

Inteligentne zamki umieją automatycznie otwierać drzwi, kiedy wracamy do domu. Mechanizm, bez względu na model zamka, działa podobnie - w momencie oddalenia się od domu aplikacja zamka „uzbraja się” i czeka na nasz powrót. Jak zbliżamy się do domu „uzbrojona” aplikacja uaktywnia się i poprzez Bluetooth wysyła sygnały i poszukuje zamka w zasięgu. Kiedy się „zobaczą” zamek otwiera się automatycznie. Wygodne, kiedy wracamy do domu z naręczem toreb po zakupach lub z małym dzieckiem na rękach.

Jest jeszcze jedno udogodnienie - zamki potrafią odciągać zapadkę, a w ten sposób też nie tylko otwierać zamki w drzwiach, ale też same drzwi. To ma znaczenie dla osób z drzwiami z pochwytem, które nie mają klamki od zewnętrznej strony. Bez odciągnięcia zapadki nie byłoby możliwe otwarcie drzwi. Inteligentne zamki na szczęście to umieją.

Jest jeszcze jedna cecha, o której warto wspomnieć - niektóre zamki mają aplikację na zegarek. To oznacza, że można bez telefonu go otworzyć bezpośrednio z zegarka. Nie zawsze musimy mieć ze sobą telefon, a szczególnie kiedy wychodzimy biegać. Ostatecznie dzisiaj już bez klucza na szyi można oddać się ćwiczeniom zachowując możliwość otwarcia i zamknięcia drzwi domu.

Udostępnianie kluczy dla znajomych, gospodyń lub „majstrów”

Poza niezapowiedzianym gośćmi w naszych domach i mieszkaniach może pojawiać się wiele obcych osób - od gospodyni przychodzącej w każdy wtorek, po Pana Waldka, który przez 3 dni maluje pokoje dzieci. Każdej z tych osób możemy dać czasowy dostęp do naszego domu i to bez wręczania im klucza. Metody są dwie.

Pierwsza z nich to zaproszenie danej osoby do korzystania z naszego zamka. To nie jest pełne udostępnienie możliwości sterowania nim! Możemy określić dni i zakresy godzin, kiedy taka osoba może otworzyć drzwi. A do tego możemy w dowolnej chwili zdalnie cofnąć te uprawnienia z dowolnego miejsca na świecie. Tego nie udałoby się z klasycznym kluczem.

Druga metoda to klawiatury zewnętrzne do inteligentnych zamków. Dzięki nim możemy stworzyć kody przypisane do konkretnych gości, także posiadające harmonogram kiedy można ich używać. Więc jeżeli Pan Waldek nie radzi sobie tak dobrze ze smartfonem jak z wałkiem z farbą - klawiatura jest rozwiązaniem. Wpisuje dedykowany PIN i drzwi się otwierają.

W tym momencie warto wspomnieć, że zamki rejestrują informacje kto i kiedy je otwierał. I oby te informacje nigdy Wam nie były potrzebne.

Smart klucze dla naszych dzieci

Czy dzieci gubią klucze? Pytanie retoryczne. Kiedy taki klucz zginie musimy zmieniać wkładki i mamy zamieszanie w całym domu. Za to kiedy korzystamy z inteligentnego zamka nie musimy dawać dzieciom fizycznych kluczy - mamy inne rozwiązania i nie oznaczają one od razu wyposażenia naszych pociech w smartfony.

Po pierwsze smart zamki to klawiatury z pomocą których można drzwi otworzyć kodem. A kod można w dowolnym momencie zmienić lub zablokować, co oznacza, że dziecko w ostateczności może go mieć nawet zapisanego.

Po drugie niektóre zamki umożliwiają wykorzystanie breloczków jako kluczy. Taki breloczek z przyciskiem może otwierać i zamykać drzwi, a w przypadku jego utracenia można go po prostu zablokować. Proste, wygodne i łatwe do używania dla naszych pociech, nawet jeżeli jeszcze nie posługują się biegle literkami czy telefonem.

Mieszkanie na wynajem

Inteligentne zamki to także gratka dla osób oferujących domy i mieszkania na wynajem. Wspomniane powyżej możliwości „zapraszania” gości do korzystania z naszego zamka w określonym okresie czasu to idealne wsparcie w momencie wynajmowania. Wydajemy wynajmującemu wirtualny klucz, który po okresie najmu przestaje działać, a równocześnie mamy cały czas wgląd w otwarcie/zamknięcie drzwi i możemy zdalnie interweniować w razie problemów (np. z jego niewłaściwym korzystaniem z mieszkania lub brakiem płatności). Poza wirtualnymi kluczami mamy też do dyspozycji czasowe kody do klawiatur - to dla wynajmujących, którzy są mniej cyfrowi.

Inteligentne zamki ułatwiają nam także zarządzanie tym procesem - często taki zamek może być bezpośrednio zintegrowany z AirBnB co automatyzuje wydawanie czasowych dostępu do wynajmowanej nieruchomości.

Jak wybrać zamek dla siebie?

Są przynajmniej dwa podstawowe aspekty na które trzeba zwrócić uwagę, kiedy wybieramy dla siebie zamek.

Pierwszy z nich to miejsce instalacji i same drzwi, na których będzie miał pracować. Czy będzie tam ładnie wyglądał? Czy jest dość miejsca na jego instalację? Czy wiemy gdzie zainstalować mostek i czy będziemy potrzebować klawiatury zewnętrznej? Odpowiedzi na te pytania ułatwią Wam wybór.

Drugi to integracja z inteligentnym domem. Tu różnice są zauważalne. Czy używanie Apple HomeKit, czy SmartThings, a może Fibaro - każdy z zamków inaczej integruje się z tymi ekosystemami. Warto to sprawdzić przed zakupem, żeby nasz zamek był integralną częścią domu, a nie kolejną samodzielną apką w telefonie.

Jeżeli nadal nie jesteście pewni, który zamek jest dla Was najlepszy to spytajcie nas - w naszym salonie mamy każdy z nich, instalowaliśmy je, wiemy kiedy i w jakich warunkach każdy z nich lepiej spełnia swoją rolę.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 522 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-23
Polecam. W razie problemów fachowe doradztwo.
2024-04-09
Bardzo sprawnie
pixel