Czujnik schowany w suficie? Aeotec Multisensor i Recessor - dobrana para
Czujniki to ważne źródło informacji i zdarzeń dla naszego inteligentnego domu. Nie zawsze chcemy, żeby były widoczne, a już na pewno nie chcemy ciągle zmieniać w nich baterii. Informacje z czujników pozwalają wykrywać ruch, monitorować temperaturę i stopień oświetlenia pomieszczeń. Dostarczają sygnałów, które wykorzystujemy budując alarm, sterując światłem lub ogrzewaniem. Aeotec stworzył rozwiązanie pozwalające w optymalny sposób umieścić czujniki w naszym domu - o prostu schować je w suficie. Mowa o Aeotec Multisensor 6 oraz Aeotec Trisensor - oba można montować w obudowie sufitowej Aeotec Recessor.
Dodatkowo Multisensor 6/7 (przedstawiony na zdjęciach poniżej) ma możliwość podłączenia go do stałego zasilania. Co to dla nas oznacza? Nie tylko koniec biegania co pół roku z bateriami. To także możliwość zwiększenia czułości reagowania czujnika na zmiany parametrów oraz częstotliwość ich przesyłania do centrali Z-wave. Czujniki bateryjne ustawiamy zwykle na niską czułość (nawet jeżeli chodzi o wykrywanie ruchu), żeby oszczędzać baterie. Powoduje to opóźnienia w działaniu np. automatycznego zapalania świateł w nocy. Przy zasilaniu stałym problem ten znika!
Aeotec Multisensor 6/7 |
Aeotec Trisensor |
|
Czujniki |
|
|
Zasilanie |
|
|
Przyjrzyjmy się uważnie, w jaki sposób wygląda wykorzystanie obudowy sufitowej Aeotec Recessor na przykładzie instalacji Aeotec Multisensor 6. Na zdjęciach poniżej widać sam czujnik, obudowę sufitową i śrubę mocującą w niej czujnik. Na kolejnym widać otwartą obudowę czujnika i gniazdo USB (w zestawie z czujnikiem jest odpowiedni przewód, ale w zasilacz trzeba wyposażyć się samodzielnie).
Obudowa sufitowa to normalne oczko do założenia w suficie podwieszanym. Montaż jest identyczny jak z większością opraw sufitowych - przez dwa wąsy/sprężyny wkładane w otwór i trzymające obudowę od "wewnątrz" sufitu. Sprężyny są dość mocne, co z jednej strony jest plusem, ale skutecznie zniechęca do wyciągania oprawy w przyszłości. Poza tym nieumiejętne wyciąganie może spowodować zniszczenie płyty sufitu, a to już poważny problem. Trzeba to brać pod uwagę przy wyborze czujnika Aeotec Trisensor - brak możliwości podłączenia stałego zasilania w połączeniu z mocowaniem przez wkręcaną śrubę oznacza konieczność wyciągania całej oprawy do zmiany baterii!
Zmontowany Aeotec Multisensor z oprawą sufitową prezentuje się bardzo zgrabnie. W jego tylnej ścianie znajduje się wycięcie pozwalające łatwo wyprowadzić podłączony do portu mini-USB przewód. Ten dostarczony z czujnikiem jest bardzo elastyczny i płaski - dobry wybór. Z zewnątrz czujnik praktycznie licuje się w oprawą. Sama oprawa pozwala odchylać go o kilka stopni, co prezentuje czwarty z poniższych obrazków. To wygodne do ostatecznego strojenia obszaru wykrywania dla czujnika ruchu.
Popatrzmy jeszcze chwilę na wymiary. Producent zaleca przygotowanie w suficie otworu o średnicy 75 mm. Sama część oprawy wchodząca w sufit ma średnicę 61 mm, głębokość (od zewnętrznej powierzchni sufitu) 45 mm. Na ten drugi z wymiarów składa się także 10 mm wystającej śruby mocującej czujnik w oprawie. Czyli podsumowując jest to dość kompaktowe urządzenie, a jego wewnętrzna część umożliwia instalację praktycznie w każdym podwieszanym suficie. Tam też powinien znaleźć się zasilacz USB i podłączony do niego przewód zasilania czujnika.
Aeotec Multisensor 6 zainstalowany w oprawie sufitowej Aeotec Recessor to świetne rozwiązanie, które warto przewidzieć już na etapie projektowania mieszkania lub domu. Schowany i stale zasilany będzie dostarczał rzetelnych pomiarów i pozwoli na realizację naszych wymarzonych scen i automatyzacji zapalania świateł czy alarmowania o obecności kogoś w domu. Żeby przygotować się wystarczy w suficie zostawić podłączony do prądu przewód 230V. Nic więcej. Sam otwór przecież można wyciąć w dowolnym momencie.