Darmowa dostawa od 50,00 zł

Heatit Z-Smoke - czujnik dymu, czujnik ruchu i syrena

Heatit Z-Smoke to bardzo uniwersalne urządzenie. W jednej kompaktowej obudowie znalazł się czujnik dymu, czujnik ruchu oraz syrena alarmowa.

Czujnik występuje w dwóch wersjach - przewodowej i bezprzewodowej. Instaluje się go na suficie, w zestawie jest dodatkowo "dystans", jeżeli brakuje nam miejsca na przewody i ich podłączenie. Najciekawsze są jednak możliwości samego urządzenia. Czujnik nawet w wersji przewodowej posiada zapasowe zasilanie w postaci baterii wystarczającej na około 6 godzin działania. Bateria ta ładuje się, kiedy czujnik podłączony jest do zasilania, a stan jej naładowania widać w centrali Z-wave. 

Dodane do FIBARO Home Center 3 melduje się jako seria urządzeń logicznych:

  • czujnik ruchu
  • czujnik temperatury
  • czujnik dymu
  • czujnik gwałtownego wzrostu temperatury (nie każdy ogień wiąże się z zadymieniem)
Heatit Z-Smoke
Czujniki - Inteligentny dom | sklep Z-Home Warszawa

Skorzystanie z funkcjonalności czujników jest bardzo proste, ale można też wykorzystać go jako niezależnie aktywowaną syrenę! W tym celu musimy sięgnąć do kodu LUA w centrali i odnaleźć odpowieni identyfikator urządzenia głównego. Kiedy dodajemy czujnik do centrali, a tak na prawdę każde urządzenie z-wave, to powstaje rodzina urządzęń logicznych. Główne z nich, symbolizowane jako pudełeczko, jest ukrywane automatycznie i użytkownik zwykle go nie widzi. Tym razem je odkrywamy (w Home Center 3, nad listą urządzeń, jest pole "Pokaż ukryte"). Wtedy widzimy pełną listę dotyczącą naszego Z-Smoke:

Urządzenia - Inteligentny dom | sklep Z-Home Warszawa

Interesuje nas pierwsze na początku listy - ten identyfikator, w naszym przypadku "49" będzie potrzebny do stworzenia kodu sceny aktywującej syrenę. Sam kod sceny jest bardzo prosty - poniżej przykład:

fibaro.call(49'turnOn')
fibaro.sleep(1000)
fibaro.call(49'turnOff')

Pierwsza linijka to włączenie syreny, druga to chwila oczekiwania, trzecia to wyłączenie syreny. W kodzie odwołujemy się do identyfikatora naszego urządzenia (w naszym przypadku "49") i po prostu je włączamy ('tunrOn") i wyłączamy ('turnOff') w miarę potrzeby. Nic nie stoi na przeszkodzie zbudować sceny, które będą niezależnie odpowiedzialne za włączenie i wyłączenie syreny. W ten sposób nasz uniwersalny czujnik może stać się częścią systemu alarmowego. 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 540 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-13
Bardzo dobry kontakt, błyskawiczną wysyłka. Towar zgodny z obszernym opisem. Polecam.
2024-06-05
Wszystko OK - miła obsługa - POLECAM
pixel