Heatit Z-TRM3 - funkcjonalność i konfiguracja termostatu ogrzewania elektrycznego

Heatit Z-TRM3 to ścienny termostat zaprojektowany do kontrolowania ogrzewania elektrycznego, przede wszystkim mat grzewczych. Ma wbudowany przekaźnik 16A z monitorowaniem pobieranej energii i z powodzeniem wysteruje dowolną matę instalowaną w domach i mieszkaniach. W wybranych przypadkach może także sterować ogrzewaniem instalowanym w sufitach pomieszczeń.

Kiedy podłączamy i konfigurujemy Z-TRM3 warto zwrócić uwagę na kilka jego cech, które czynią go najbardziej elastycznym i uniwersalnym termostatem na rynku.

Podłączenie i tryby pracy

Standardowa instalacja Z-TRM3 to podłączenie do niego:

 • zasilania (przewodu fazowego i neutralnego 230V AC)
 • wyjścia do zasilania maty elektrycznej
 • dwóch przewodów z sondy temperatury podłogi (sonda dołączona jest do zestawu)

Bardzo ważne jest w momencie jego uruchomienia wybranie odpowiedniego trybu pracy. Termostat ma ich kilka, a najważniejsze to:

 • Tryb F - termostat tylko kontroluje temperaturę podłogi, nie używa wbudowanego czujnika temperatury
 • Tryb A - termostat tylko kontroluje temperaturę otoczenia z wykorzystaniem wbudowanego czujnika temperatury - uwaga: w tym trybie nie działa ochrona podłogi przed przegrzaniem
 • Tryb AF - termostat wykorzystuje wbudowany czujnik temperatury do sterowania ogrzewaniem, a równocześnie korzysta z czujnika w podłodze do jej ochrony przed przegrzaniem

Jak łatwo się domyśleć to właśnie w trybie „AF” najczęściej powinien pracować termostat. Pozostałe ustawienia pozwalają dodatkowo na skorzystanie z zewnętrznego czujnika temperatury, jako referencyjnego dla pracy termostatu.

Wbudowana ochrona podłogi

Sonda podłogowa ma za zadanie informować termostat o ryzyku przegrzania podłogi. To ma duże znaczenie przy ogrzewaniu elektrycznym (ogrzewanie wodne ma dużo niższą maksymalną temperaturę). Przegrzana drewniana podłoga rozeschnie się, popęka. To samo może spotkać płytki w łazience.

Aby poprawnie skonfigurować ochronę podłogi przed przegrzaniem trzeba oczywiście zainstalować sondę temperatury w podłodze. Dołączona do zestawu z termometrem sonda nie zawsze będzie mogła być wykorzystana, jeżeli modernizujemy już istniejącą instalację. Z pomocą przychodzi uniwersalność Z-TRM3 - może on współpracować z sondami typu NTC 10, 12, 15, 22, 33 oraz 47 kOhm. Wystarczy sprawdzić jaki mamy typ sondy zainstalowany w podłodze i ustawić odpowiedni parametr termostatu.

Dodatkowo Z-TRM3 pozwala na zdefiniowanie kilku parametrów tej ochrony. Są to:

 • Minimalna temperatura podłogi - bardziej parametr związany z komfortem, niż bezpieczeństwem
 • Maksymalna temperatura podłogi w zakresie od 5 do 40 stopni Celsiusa - to jego unikatowa cecha - inne termostaty mają ten ogranicznik określony fabrycznie, bez możliwości zmiany, i do tego wartość ogranicznika nie zawsze odpowiada wymaganiom naszej podłogi.

Żeby tego było mało, to czujnik podłogowy można też kalibrować o +/- 6 stopni, co pozwala jeszcze dodatkowo rozszerzyć zakres powyższych parametrów. Z-TRM3 z pewnością dopasuje się do podłogi i będzie mógł być skonfigurowany w sposób zalecany przez producenta desek lub płytek łazienkowych.

Działając w trybie „AF” termostat będzie unikał przekroczenia określonej maksymalnej temperatury podłogi równocześnie włączając i wyłączając matę grzewczą, aby w pomieszczeniu osiągnąć oczekiwaną przez mieszkańców temperaturę - czyli będzie robił dokładnie to, czego oczekujemy od nowoczesnego inteligentnego termostatu.

Inteligentne sterowanie ogrzewaniem

Z-TRM3 wykorzystuje histerezę do sterowania ogrzewaniem. Oznacza to, że w określonym zakresie poniżej i powyżej oczekiwanej temperatury będzie uważał, że osiągnął zadany cel. Oczywiście wielkość tego przedziału można regulować od 0.3 do 3 stopni - zależnie od preferencji.

Jednak samo podejście włączania i wyłączania zasilania dla maty z wykorzystaniem histerezy nie uwzględnia inercji samego układu grzewczego. Zasilanie odłączone od maty nie powoduje jej natychmiastowego wystygnięcia - ona nadal ogrzewa podłogę, a co za tym idzie i pomieszczenie. Aby skorzystać ze zjawiska inercji i wykorzystać je do skutecznego ogrzewania pomieszczenia termostat Z-TRM3 płynnie reguluje moc dostarczaną do maty grzewczej w momencie zbliżania się do oczekiwanej temperatury pomieszczenia.

Co to w praktyce oznacza? Kiedy temperatura pomieszczenia będzie zbliżać się do oczekiwanej termostat zacznie zmniejszać moc podawaną do maty grzewczej i załączać ją w cyklach kilkudziesięciominutowych. W ten sposób temperatura pomieszczenia płynnie osiągnie oczekiwaną, a unikniemy jej przekroczenia w wyniku nadmiernej inercji samej maty grzewczej. Inteligentnie i bez nadmiernego przełączania i przegrzewania.

Pełna kontrola z poziomu centrali Z-wave

Heatit Z-TRM3 podłączony do centrali Z-wave zgłasza się jako szereg logicznych urządzeń. Ich ilość może przytłaczać w pierwszej chwili, ale z czasem docenimy uniwersalność podejścia i możliwości jakie nam oferuje. Heatit Z-TRM3 do centrali raportuje między innymi:

 • Temperaturę z czujników: wbudowanego, podłogowego i ewentualnie zewnętrznego
 • Ilość pobieranej energii
 • Napięcie zasilania
 • Stan przekaźnika i tryb pracy termostatu

Równocześnie z poziomu centrali Z-wave można kontrolować każdy aspekt konfiguracji termostatu poprzez parametry (np. omawiane powyżej wartości maksymalnej temperatury podłogi lub rozpiętości histerezy).

Alternatywne zastosowania

Heatit Z-TRM3 został zaprojektowany do sterowania bezpośrednio podłączonym do niego ogrzewaniem elektrycznym. Ale jego uniwersalność wykracza poza ten cel. Może być także wykorzystywany do sterowania innym źródłem ogrzewania elektrycznego lub ogrzewaniem wodnym. Korzystając z mechanizmu asocjacji można wysterować dowolny przekaźnik (sterowanie poprzez grupę 2 asocjacji). Przekaźnikiem może być inteligentna wtyczka lub port sterownika, do którego podłączone są siłowniki ogrzewania wodnego.

Pomimo, że do Z-TRM3 nie będzie podłączone bezpośrednio żadne obciążenie, to będzie on nadal realizował funkcję termostatu kontrolując włączenia elektrycznych grzejników lub otwieranie zaworów ogrzewania wodnego.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 531 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Polecam super obsługa i sklep
2024-05-13
Super
pixel