Darmowa dostawa od 50,00 zł

Jak dobrać wkładkę do zamka Tedee?

Zamek Tedee to najmniejszy inteligentny zamek na rynku. Ma wbudowany akumulator, integruje się z Apple HomeKit i posiada dedykowaną obsługę w centralach Fibaro. Jego montaż jest bardzo prosty — wymaga jednak zmiany wkładki.
Gerda przygotowała w tym celu 4 typy wkładek, a wybór odpowiedniej wbrew pozorom jest prosty.
W skrócie wkładki można podzielić w 2 aspektach:

  • typ mechanizmu zamka: wkładka z palcem wybieraka lub zębatką
  • długość wkładki od jej ZEWNĘTRZNEJ strony, czyli od środka mechanizmu do krawędzi zewnętrznej drzwi

Przygotowanie do wyboru wkładki

Do odpowiedniego wybrania wkładki konieczne jest zdemontowanie starej, aktualnie zamontowanej w drzwiach. Zależnie od ich modelu i producenta to może być mniej lub bardziej skomplikowane. Zwykle jest to jedna śruba mocująca wkręcona od krawędzi bocznej drzwi — łatwo ją namierzyć, jest około pół centymetra pod osią klucza wkładanego do wkładki. Wyjęcie wkładki możliwe jest po włożeniu klucza i odpowiednim obróceniu tak, aby palec wybieraka się schował we wkładce. Dla wkładek z zębatką konieczne będzie zdjęcie szyldów.
Wyjętą wkładkę poddajemy dwóm prostym testom. Najpierw sprawdzamy, czy wkładka ma palec wybieraka, czy zębatkę?
W drugim kroku mierzymy, jaka jest odległość od środka palca wybieraka lub zębatki do ZEWNĘTRZNEJ krawędzi wkładki? Tak naprawdę dokładna długość w tej chwili nie jest najważniejsza — sprawdzamy, czy to jest 30 mm, czy też więcej. Wkładki o zewnętrznej długości 30 mm nie pozwalają na dokładanie po tej stronie modułów przedłużeń (od wewnętrznej strony nadal można zmieniać długość wkładki).

Wybieramy wkładkę

Gerda zaprojektowała cztery wkładki dla zamka Tedee oznaczone typami A, B, C i D. Każdy z nich inaczej pasuje do zmierzonych przed chwilą parametrów:

  • Typ A: wkładki z palcem wybieraka i 30 mm odległością do zewnętrznej krawędzi
  • Typ B: wkładki z zębatką i 30 mm odległością do zewnętrznej krawędzi
  • Typ C: wkładki z palcem wybieraka i wiekszą niż 30 mm odległością do zewnętrznej krawędzi
  • Typ D: wkładki z zębatką i większą niż 30 mm odległością do zewnętrznej krawędzi

Dopasowanie długości wkładki

Wkładki zamka Tedee są modułowe, czyli każda z nich może być wydłużana poprzez dokładnie i ujmowanie modułów. W zestawie wkładki mają odpowiedni komplet przedłużeń, dystanse dla mechanizmu klucza oraz mały kluczyk imbusowy do odkręcania i przykręcania przedłużeń.
Aby odkręcić przedłużenie trzeba poluzować 4 małe śruby znajdujące się w jego dolnej części. Po poluzowaniu montujemy odpowiednie przedłużenie pamiętając o uzupełnieniu dystansów mechanizmu zamka. Potem wystarczy spasować wszystkie części (czasem może być potrzeba obrócenia gałki wkładki) i dokręcenie śrubek mocujących.

Dopasowywanie długości nowej wkładki można robić przykładając ją do starej i sprawdzając długości. Ważne, żeby w tym ćwiczeniu zawsze obie wkładki wyrównać do palca wybieraka lub zębatki. Sama długość zewnętrzna i wewnętrzna zmontowanej wkładki modułowej może być odrobinę różna od starej wkładki. I co najważniejsze: od wewnątrz nowa wkładka dla zamka Tedee musi wystawać 3 mm poza szyldy osłaniające wkładkę w drzwiach. To kluczowe dla możliwości odpowiedniego zablokowania zamka na nowej wkładce (zamek ma odpowiednie wcięcie i wkładka w niego się wsuwa). 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 540 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-17
Dobra oferta czujników z-wave i miła obsługa, a przy tym konkurencyjne ceny. Kupiłem kilka razy i chętnie kupię kolejny.
2024-05-20
Polecam
pixel