Kontrola zamka Tedee stykami bezpotencjałowymi

Dla zamków Tedee dostępne jest nowe akcesorium - tzw. Dry Contact. To małe sprytne urządzenie otwiera drogę do sterowania zamkiem w zupełnie nowych scenariuszach. I działa niesamowicie szybko!

Moduł Tedee Dry Contact to małe urządzenie komunikujące się z zamkiem bezpośrednio poprzez Bluetooth - zero mostków, zero Internetu, zero sieci. Coś idealnego do przewodowych integracji i niestandardowych zastosowań. 

Opis urządzenia

Na początek przyjrzyjmy się technicznym aspektom samego urządzenia. Jest małe, wąskie, wejdzie do puszki instalacyjnej, zmieści się za stacją bramową wideodomofonu, w rozdzielnicy. 

Zasilanie jest bardzo elastyczne - od 5-60VDC, co pozwala podłączyć go np. równocześnie z zasilaniem elektrozaczepu furtki, magistrali Loxone, systemu alarmowego. Potem mamy diodę sygnalizacyjną (pokazuje stan sparowanego zamka) oraz wejścia i wyjścia. 

Mamy 2 niezależne wejścia, konfigurowane w aplikacji Tedee, które mogą działać w różnych konfiguracjach, np.:

  • wejście IN1 - otwiera zamek, wejście IN2 - zamyka zamek
  • wejście IN1 - przełącza stan zamka
  • itp. 

Wyzwolenie wejścia wymaga wywołania różnicy potencjałów pomiędzy zaciskami IN a COM. Można do tego wykorzystać zasilanie modułu lub inne źródło napięcia stałego 5-60V. 

Mamy też 2 wyjścia. Jedno sygnalizujące stan zamka - zamknięty/otwarty (można w aplikacji zmienić co oznacza stan niski, a co stan wysoki na styku) oraz wyjście pomocnicze sygnalizujące niski stan baterii lub zacięcie zamka. 

Scenariusze wykorzystania

Zacznijmy od prostych, a potem sięgnijmy po bardziej złożone, instalatorskie. 

Biuro i recepcja

Otoczenie: zamek Tedee kontroluje drzwi wejściowe do biura, drzwi od strony zewnętrznej mają pochwyt (nie ma klamki). 

Wyzwanie: jak recepcjonistka ma wpuszczać gości?

Rozwiązanie: Tedee Dry Contact z podłączonym przyciskiem na biurku recepcji pozwala jednym wciśnięciem odciągnąć zapadkę i wpuścić gościa. Co ciekawe pomimo komunikacji Bluetooth działa to niesamowicie szybko i sprawnie. 

(anegdotycznie, dokładnie tak się wchodzi do biura Tedee ;-) )

Dom i system alarmowy

Otoczenie: dom jednorodzinny z systemem alarmowym (np. popularny Satel)

Wyzwanie: jak uniemożliwić uzbrojenie alarmu przy odryglowanym zamku? Jak umożliwić sterowanie zamkiem z aplikacji systemu alarmowego?

Wejście do domu z czytnikiem linii papilarnych

Otoczenie: kontrola dostępu z wykorzystaniem linii papilarnych

Wyzwanie: jak z czytnika linii papilarnych wysterować zamek Tedee?

Rozwiązanie: Tedee Dry Contact pozwala na podłączenie przewodowe dowolnego czytnika linii papilarnych i wykorzystanie sygnału z niego do odryglowania drzwi lub odciągnięcie zapadki.

Rozwiązanie: Tedee Dry Contact podłączony pod wejścia i wyjścia centralki alarmowej (oraz oczywiście po odpowiedniej konfiguracji) udostępni do centralki informację o zaryglowaniu zamka (bezpiecznie, można uzbrajać) oraz umożliwi otwieranie i zamykanie drzwi z poziomu aplikacji systemu alarmowego (korzystając z wyjść cyfrowych centrali alarmowej). 

Dom i wideodomofon

Otoczenie: dom jednorodzinny z instalacją domofonową (np. Vidos) i zamkiem Tedee w drzwiach wejściowych 

Wyzwanie: jak uprościć otwieranie i zamykanie zamka w drzwiach wejściowych i połączyć to z wpuszczaniem gości przez furtkę

Rozwiązanie: Tedee Dry Contact podłączony do wyjścia bezpotencjałowego stacji bramowej pozwala na odryglowywanie drzwi wejściowych z poziomu monitora wideodomofonu i jego aplikacji na telefonie - w jednym miejscu. A automatyczne zamykanie zamka dba o bezpieczeństwo mieszkańców. 

Sterowanie zamkiem z systemów automatyki domowej

Otoczenie: rezydencja z przewodowym systemem automatyki

Wyzwanie: integracja wszystkich elementów domu w jednym systemie, włącznie z kontrolą zamków w drzwiach

Rozwiązanie: istnieje możliwość kontrolowania zamków Tedee przez lokalne API mostka, ale takie rozwiązanie ma swoje minusy (opóźnienie w odświeżaniu stanu zamka wynikające z częstotliwości odpytywania, wykorzystanie sieci do komunikacji). Za to podłączając wyjścia i wejścia Dry Contact do urządzeń automatyki - mamy rozwiązanie równie sprawne, jak nasza kablowa instalacja automatyki domowej. 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 531 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-31
Super
2024-05-03
Zamówienie szybko zrealizowane. Polecam!
pixel