Darmowa dostawa od 50,00 zł

Okno otwarte, czy tylko uchylone?

Podstawowym czujnikiem bezpieczeństwa w każdym domu jest kontaktron. Instalujemy go na drzwiach wejściowych, zakładamy na oknach. W najprostszej wersji informuje nas o otwarciu lub zamknięciu i działa bardzo prosto - jeżeli mały magnes oddali się od czujnika, to oznacza, że okno lub drzwi są otwarte. Jeżeli zbliży się ponownie - to oznacza zamknięcie. 
W przypadku drzwi to wystarczy, ale w przypadku okien to jednak za mało. Fakt samego oddalenia magnesu od czujnika może oznaczać zarówno otwarcie okna (czyli potencjalny problem) jak i jego uchylenie (a to nie zawsze koniec świata). Jak sprawdzić, czy nasz dom lub mieszkanie są bezpieczne, a jednak móc zostawić uchylone okna? Trzeba skorzystać z czujnika Aeotec Door Window Sensor 7. 
 
Aeotec Door Window Sensor 7 poza informowaniem centrali o otwarciu kontaktronu (oddaleniu magnesu od czujnika) ma także wbudowany mini-żyroskop. On wie, czy został odchylony, czy też nie. Protokół Z-wave nie wspiera bezpośrednio takiej klasy urządzenia, więc po dodaniu do centrali czujnik widoczny jest jako dwa, niezależne, czujniki:
  • czujnik otwarcia/zamknięcia
  • czujnik ruchu

Tak wygląda to w centrali Fibaro Home Center 2 po skonfigurowaniu odpowiednich ikonek w interfejsie:

Zrzut ekranu 2020-06-23 o 20.05.30.png

Powyżej lewe urządzenie symbolizuje uchylenie okna (okno jest uchylone), a prawe jego otwarcie (kontaktron jest rozwarty, bo okno jest uchylone). Jeżeli po prostu okno otworzymy, to zmieni się to na następującą postać:
 
Zrzut ekranu 2020-06-23 o 20.07.17.png
 
Czyli jak widać, czujnik wychylenia nie zareagował, ale czujnik otwarcia zadziałał. Na tej podstawie można już budować własne sceny kontroli domu i mieszkania - np. w momencie zamykania drzwi. Identycznie czujnik widać w Fibaro Home Center 3 - także jako 2 urządzenia logiczne. 
 
dws7_i_01_@2x.jpg
 
Aeotec Door Window Sensor 7 instaluje się identycznie jak najpopularniejsze kontaktrony na rynku, zasilany jest baterią 1/2AA i posiada jeszcze kilka dodatkowych cech. W środku ma możliwość podłączenia przewodów do dowolnego stycznika (nawet klawisza na ścianie) i identyfikowania kliknięć (1x, 2x, 3x, 4x, 5x i przytrzymanie klawisza). Nie posiada czujnika temperatury i jest dostępny tylko w białym kolorze. Przy instalacji koniecznie trzeba pamiętać, że sam czujnik (czyli jego większa część) musi być zainstalowany na ruchomej części okna - dokładnie tej, która się wychyla. 
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 540 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-26
Just the best: competence, kindness and full support about anything you mighty need before and after the purchase.
2024-06-05
Wszystko OK - miła obsługa - POLECAM
pixel