Darmowa dostawa od 50,00 zł

Przewodnik po głowicach termostatycznych dla inteligentnego domu

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak możesz zwiększyć komfort i efektywność energetyczną swojego domu? Rozwiązaniem może być zastosowanie głowic termostatycznych. Te niewielkie urządzenia mogą przynieść znaczne korzyści, zarówno pod względem komfortu, jak i oszczędności energii.

Co to jest głowica termostatyczna do grzejnika?

Głowica termostatyczna to urządzenie montowane na grzejnikach, które reguluje przepływ wody w zależności od ustawionej temperatury. W inteligentnym domu, głowice te są zintegrowane z systemem zarządzania, co pozwala na zdalne sterowanie i automatyzację procesu ogrzewania.

Jak działają elektroniczne głowice termostatyczne?

Głowice termostatyczne działają na zasadzie pomiaru temperatury w pomieszczeniu i regulacji przepływu wody przez grzejnik. Gdy temperatura w pomieszczeniu spada poniżej ustawionej wartości, głowica otwiera zawór, co pozwala na przepływ ciepłej wody przez grzejnik. Gdy temperatura osiąga ustawioną wartość, głowica zamyka zawór, ograniczając przepływ wody. Tak realizowane jest przez nie sterowanie temperaturą.

Jakie są korzyści z używania głowic termostatycznych?

 1. Oszczędność energii: Głowice termostatyczne mogą pomóc zmniejszyć zużycie energii, poprzez optymalizację procesu ogrzewania. Dzięki precyzyjnej regulacji temperatury, nie musisz martwić się o niepotrzebne marnowanie energii.
 2. Komfort: Dzięki możliwości ustawienia różnych temperatur dla różnych pomieszczeń, możesz dostosować warunki do swoich indywidualnych preferencji.
 3. Kontrola: Inteligentne głowice termostatyczne dają Ci możliwość monitorowania i sterowania temperaturą w swoim domu z dowolnego miejsca, za pomocą smartfona lub tabletu.
 4. Automatyzacja: Możesz zaprogramować swoje głowice termostatyczne, aby automatycznie dostosowywały temperaturę w zależności od pory dnia, dnia tygodnia, czy obecności w domu.

Podsumowując, głowice termostatyczne to doskonałe narzędzie do zwiększenia komfortu i efektywności energetycznej Twojego domu. Dzięki integracji z systemem inteligentnego domu, możesz cieszyć się pełną kontrolą nad swoim systemem ogrzewania, niezależnie od tego, gdzie jesteś.

Rodzaje zaworów głowic termostatycznych

Instalacja głowicy termostatycznej na grzejniku polega na jej nakręceniu na odpowiedni zawór (zawór głowicy termostatu). Te za to występują w różnych rozmiarach i kształtach - od popularnego M30x1,5 do nietypowych rozwiązań Danfoss. Poniżej znajduje się wizualizacja kilku najpopularniejszych, na podstawie której można określić rodzaj posiadanego zaworu i zweryfikować możliwość instalacji określonej głowicy termostatycznej.

M30x1,5:

M28x1,5:

M30x1:

Danfoss RA23:

Danfoss RAVL:

Zdjęcia powyższe pochodzą z dokumentacji głowic Netatmo, które w zestawie posiadają najszerszy zestaw adapterów instalacyjnych.

Jak wybrać głowicę termostatyczną dla inteligentnego domu

Wybór odpowiedniej głowicy termostatycznej dla inteligentnego domu zależy od kilku czynników. Oto kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę:

 1. Kompatybilność z systemem grzewczym: Upewnij się, że wybrana głowica termostatyczna jest kompatybilna z Twoim systemem grzewczym. Niektóre modele mogą wymagać specjalnych zaworów lub adapterów.
 2. Kompatybilność z systemem inteligentnego domu: Jeżeli już posiadasz system inteligentnego domu, sprawdź czy wybrana głowica będzie z nim kompatybilna. Niektóre modele mogą współpracować tylko z określonymi systemami.
 3. Funkcje: Wybierz model, który oferuje funkcje, które są dla Ciebie ważne. Może to obejmować sterowanie temperaturą za pomocą aplikacji na smartfonie, tworzenie harmonogramów ogrzewania, integrację z innymi urządzeniami inteligentnego domu, czy sterowanie głosowe.
 4. Cena: Głowice termostatyczne różnią się ceną. Zdecyduj, ile jesteś skłonny wydać i wybierz model, który oferuje najlepszą wartość za swoją cenę.

Przykłady i rekomendacje elektronicznych głowic termostatycznych

Poniżej prezentujemy przykładowe rozwiązania, jakie mogą być wykorzystanie do sterowania temperaturą grzejników i kaloryferów w inteligentnych domach:

 • Netatmo Valves - uniwersalne głowice termostatyczne mogące działać w ramach domu inteligentnego Apple Home lub. w pełni autonomicznie. Posiadają możliwość współpracy z dedykowanym termostatem regulującym pracę pieca, co może być idealnym rozwiązaniem do domów jednorodzinnych lub mieszkań z własnym systemem grzewczym.
 • Eve Thermo - to sprawdzone rozwiązanie popularne u wszystkich użytkowników ekosystemu Apple. Głowice nie potrzebują żadnych mostków i bramek do działania oraz są gotowe na standard Matter poprzez wykorzystanie komunikacji Thread.
 • FIBARO Heat Controller - głowica dla posiadaczy inteligentnych domów w standardzie Z-wave lub osób szukających elastycznego rozwiązania do rozpoczęcia przygody ze smart home. Głowice posiadają wbudowane akumulatory oraz opcję wykorzystania dodatkowego radiowego termometru do pomiaru temperatury pomieszczenia (np. jeżeli głowica znajduje się za zasłoną lub kanapą).
 • POPP Smart Thermostat - głowica komunikująca się protokołem ZigBee, co czyni ją idealnym rozwiązaniem dla użytkowników ekosystemu SmartThings. Posiada czytelny wyświetlacz informujący o nastawie temperatury.
 • Aqara E1 - głowica dla użytkowników systemu Aqara i Apple Home. Komunikuje się przez ZigBee i wymaga posiadania hub-a Aqara. Za to jako jedna z niewielu pozwala na wykorzystanie dodatkowego czujnikami temperatury pomieszczenia.
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 540 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Sama dostawa ok, tylko sam zakup przedziwny. Wybrałem opcję zapłać za pomocą ApplePay bez generowania konta i chyba ze 3 razy musiałem próbować zapłacić. Aż w końcu zapłaciłem przez operatora płatności, bo wszystko było anulowane.
2024-05-20
Polecam
pixel