Specyfikacja audio – jak ją rozumieć?

Dobór odpowiednich głośników i wzmacniacza będzie miał kluczowe znaczenie dla końcowego brzmienia naszego systemu audio. Jednak przeglądając oferty produktów w sklepie, niejednokrotnie można dostać bólu głowy, gubiąc się w niezrozumiałych listach specyfikacji. Co one oznaczają? Jak to przekłada się na jakość naszego sprzętu audio? I czy te dane mają jakiekolwiek odzwierciedlenie w rzeczywistości? Za chwilę wszystko stanie się jasne!

Pasmo przenoszenia odnosi się do tego, jakie częstotliwości jest w stanie odtwarzać wybrany przez nas głośnik/wzmacniacz. Zakres, który słyszy człowiek to 16Hz-20kHz (20 000Hz). Jeśli zależy nam na wiarygodnie oddającym brzmienie naszej ulubionej muzyki sprzęcie to chcemy, aby oddawał on jak największy zakres słyszalnego przez nas pasma. Warto też pamiętać, że żaden zmysł nie jest idealny i pewne szczegóły znajdujące się na krańcowych fragmentach zakresu ludzkiego słuchu, czasem mogą sprawiać dla nas wrażenie niesłyszalnych. Czemu więc spotyka się produkty sięgające niejednokrotnie dużo powyżej 20kHz? Powody ku temu są różne, ale zasadą jest to, aby nie kierować się podczas wyboru modelu tym, jak daleko ponad 20kHz, lub nisko pod 16Hz, sięga dane pasmo przenoszenia.

Tolerancja lub poziom zakłóceń

Tolerancja lub poziom zakłóceń jest podanym w decybelach (dB) poziomem zniekształceń, które wytwarza sprzęt audio w czasie swojej pracy. Odpowiadają one konkretnym częstotliwościom. Gdy widzimy dane takie jak: „pasmo przenoszenia (+/-3 dB): 52Hz-25kHz" oznacza to, że maksymalne odchylenie od normy wynosi + lub – 3 dB dla każdej częstotliwości z podanego przedziału. W tym przypadku jest to całkiem niezły wynik, jednak często spotyka się też nieco wyższe odchylenia od pozycji 0. Jednak warto mieć na uwadze, że idealny głośnik nie istnieje i zawsze jakieś odchylenie wystąpi. Często spotykana jest też sytuacja, w której producenci nie podają informacji dotyczących poziomu zakłóceń w ich sprzęcie, a jest to bardzo trafny wyznacznik brzmienia sprzętu, który można wyczytać z jego specyfikacji.

Tolerancja dla głośnika Quadral In-Ceiling 7 dostępnego w naszej ofercie. Czerwona linia wskazuje, z jaką głośnością odtwarzane są poszczególne częstotliwości.
Tolerancja dla głośnika Quadral In-Ceiling 7 dostępnego w naszej ofercie. Czerwona linia wskazuje, z jaką głośnością odtwarzane są poszczególne częstotliwości.

Czułość jest jednostką specyfikacji głośników bezpośrednio powiązaną z Mocą wzmacniacza. Sugeruje ona odporność elektryczną, do której dostosowany jest nasz głośnik oraz ilość mocy niezbędną, aby uzyskać maksymalną, osiągalną głośność wynikającą z tego obciążenia. Nie jest to jednak maksymalna głośność, z jaką głośnik może grać. Tego dotyczy raczej dynamika lub Max. SPL, które przedstawiają wartość dB stanowiącą szczytową głośność, jaką urządzenie jest w stanie wydać. Jednak długotrwałe i częste odtwarzanie muzyki z głośnością zbliżoną do maksymalnego SPL głośnika, lub wysoko przekraczającą jego czułość, może prowadzi do zmniejszenia się jego żywotności. Nie jest to drastyczne skrócenie ale warto mieć je na uwadze. 

Impedancja jest kolejną, bardzo istotną wartością, zwłaszcza podczas doboru głośnika do wzmacniacza. Połączenie wzmacniacza o impedancji 4 Ohmów z głośnikiem o impedancji 8 Ohmów znacząco obniży wydajność naszego wzmacniacza. Z kolei sytuacja odwrotna, z doborem głośników o impedancji 4 Ohmów z wzmacniaczem o impedancji 8 Ohmów, może prowadzić do wyłączania się naszego wzmacniacza przy próbie odtwarzania muzyki głośniej lub uszkodzenia wzmacniacza w przypadku, gdy ten jest nieco starszy. W związku z tym zaleca się zazwyczaj dobierania wzmacniaczy oraz głośników o tej samej impedancji. Dobrym sposobem zwalczania tego problemu, są wzmacniacze o impedancji opisywanej jako „4 … 8 Ohm” lub „4-8 Ohm”, które można wykorzystywać zarówno dla głośników o impedancji równej cztery, sześć czy osiem Ohmów. W przypadku napotkania głośników oznaczonych jako „4 … 8 Ohm” należy traktować je, jakby miały one impedancję rzędu 4 Ohmów.

Impedancja

W przypadku głośników, mamy też terminy takie jak:

  • Częstotliwość zwrotnicy odpowiadająca częstotliwości, na której następuje przejście z odtwarzania głośnikiem nisko tonowym na głośnik wysokotonowy.
  • Wielkość oraz materiał wykonania głośnika wysoko tonowego.
  • Wielkość oraz materiał wykonania głośnika nisko tonowego.

Dwa ostatnie punkty mają znaczenie, ponieważ w zależności od tego z jakiego materiału wykonane są membrany głośników, są one mniej lub bardziej skutecznie w tłumieniu wibracji. Pewne materiały lepiej niż inne pozbywają się efektu falowania i niepożądanych wibracji, wprowadzając tym samym mniej zniekształceń do dźwięku. Wielkość głośnika natomiast, ma duże znaczenie np. dla głośnika nisko tonowego, ponieważ większe objętościowo membrany mają zazwyczaj mniejszy problem z wytworzeniem niskich częstotliwości.

Podawanych przez producentów szczegółów w specyfikacji może być dużo więcej, niektóre bardziej a inne mniej oczywiste. Jednak w oparciu o powyższe informacje, jesteśmy w stanie dokonać podstawowej selekcji interesujących nas produktów. W razie jakichkolwiek wątpliwości z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 531 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-03
Zamówienie szybko zrealizowane. Polecam!
2024-05-01
Ok
pixel