Sterownik bram Meross dla Apple HomeKit

Dynamicznie rozwijający się Meross stworzył bardzo prosty, a zarazem uniwersalny, sterownik bram działający z Apple HomeKit. Można go z powodzeniem wykorzystać do sterowania bramą garażową lub przesuwną bramą zewnętrzną.

Zasada działania jest prosta: sterownik zna stan bramy dzięki czujnikowi (prosty kontaktron) i przekazuje do bezpotencjałowego wejścia sterownika bramy impulsy powodujące na zmianę jej otwieranie i zamykanie. Impulsem jest krótkie zamknięcie obwodu - w aplikacji Meross można ten czas zmieniać, domyślnie są to 2 sekundy. Każdy sterownik takie wejście posiada - to ten sam port, gdzie podłączany jest ścienny klawisz sterowania bramą. Dodatkowo nie musimy z niego rezygnować - wystarczy się wpiąć równolegle w te same gniazda sterownika.

Rozwiązanie takie jest o tyle wygodne, że pozwala zachować działanie już istniejących pilotów radiowych do bramy. Po prostu po założeniu tego sterownika dostajemy dodatkowo możliwość kontroli bramy z HomeKit, tworzenia automatyzacji w zależności od jej stanu oraz unikatową szansę pozbycia się wspomnianych pilotów i otwieranie bramy z poziomu CarPlay w samochodzie.

W zestawie dostajemy sterownik zasilany przez USB, odpowiedni zasilacz oraz długi przewód podłączenia czujnika zamknięcia bramy. Przy instalacji jedyne, co może powodować problemy, to poprowadzenie przewodu czujnika i jego odpowiednie pozycjonowanie. Na szczęście magnes kontaktronu jest dość silny, a w zestawie mamy kilka możliwości jego instalacji (wkręty, taśma dwustronna).

Po dodaniu do aplikacji Dom właściwie możemy rozpocząć używanie sterownika i nie będzie wymagał dodatkowych konfiguracji. Po prostu będzie działał. Jeżeli chcemy zmienić np. czas zamknięcia styku w sterowniku bramy, to musimy „uwidocznić” sterownik w aplikacji Meross. Po wejściu w dodawanie nowych urządzeń aplikacja sama podpowie możliwość dodania sterownika.

Opcje jakie mamy dostępne pozwalają na dopasowanie powiadomień w samej aplikacji, automatyzacji zamykania bramy jeżeli jest otwarta przez określony czas, zmiany czasu potrzebnego na pełne otwarcie bramy, zmiany czasu trwania impulsu dla sterownika bramy i aktualizacji oprogramowania samego sterownika. Duży plus dla Meross za opis w aplikacji każdej z opcji oraz możliwość wejścia w dokumentację użytkownika bezpośrednio z karty urządzenia. 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 531 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-05
Wszystko OK - miła obsługa - POLECAM
2024-05-01
Ok
pixel