Termostaty Heatmiser - przewodnik
Heatmiser, brytyjska firma produkująca systemy sterowania ogrzewaniem, ma w swoim portfolio szeroką gamę termostatów. Znajdują zastosowanie praktycznie w każdym domu i mieszkaniu - bez względu na stosowane rozwiązania, typ instalacji i sposób kontrolowania ogrzewania.
Połączone z bramką neoHub tworzą inteligentne rozwiązanie, które można kontrolować z poziomu aplikacji na telefonie, asystentów głosowych, a co najważniejsze włączyć termostaty do naszego inteligentnego domu budowanego z wykorzystaniem Apple HomeKit.
Przyjrzyjmy się typom termostatów:
To podstawowy termostat przewodowy przeznaczony do sterowania ogrzewaniem wodnym. Podłączony przewodami do centrum połączeniowego Heatmiser (np. UH6) może kontrolować siłowniki ogrzewania podłogowego lub wyjścia wody do grzejników.
neoStat-e
Termostat z wbudowanym przekaźnikiem do sterowania bezpośrednio ogrzewaniem elektrycznym. Posiada możliwość podłączenia sondy podłogowej i funkcjonalność limitera chroniącego podłogę przed przegrzaniem.
Termostat zaprojektowany do sterowania klimakonwektorami w instalacji 2- i 4-rurowej z wentylatorem z biegami niskim/średnim/wysokim. To termostat, który idealnie sprawdzi się w każdym biurze.
neoStat-HC1
Termostat bardzo podobny do wersji neoStat-HC, ale pozwala na sterowanie wentylatorem napięciem 0-10V prądu stałego. To rozwiązanie często spotykane w grzejnikach kanałowych.
neoStat-HW
Tak na prawdę to nie jest termostat, a zegar. Stworzony został jako programator do sterowania przygotowaniem ciepłej wody użytkowej w bojlerze.
neoAir
Bezprzewodowy termostat w rodzinie Heatmiser. Może sterować przekaźnikiem RF Switch (podłączonym np. bezpośrednio do pieca) lub zostać skojarzony z odpowiednim wejściem centrum połączeniowego UH8-RF i w ten sposób sterować pracą siłownika wodnego ogrzewania podłogowego.
Termostaty Heatmiser komunikują się ze sobą bezprzewodowo, tworzą siatkę połączeń (ang. Mesh) i w ten sposób zapewniają idealną łączność z bramką neoHub.
W zestawieniu powyżej mowa była o kilku dodatkowych urządzeniach:
- Centra połączeniowe (ang. Wiring Center) to sterowniki odpowiedzialne za przekazywanie poleceń z termostatów przewodowych (neoStat) lub bezprzewodowych (neoAir) do siłowników. Realizują jeszcze jedno dodatkowe zadanie: sterują pracą pieca i mogą sterować pracą pompy danego obiegu grzewczego. Każde centrum połączeniowe posiada bezpotencjałowe wyjście do podłączenia do pieca - zamyka ten obwód, kiedy dowolny z termostatów oczekuje ciepła, otwiera gdy żaden termostat nie potrzebuje ciepłej wody grzewczej.
- Przekaźniki RF (komunikujące się z termostatami neoAir) mogą zarówno kontrolować piec, jak i ogrzewanie elektryczne (wersja przekaźnika 16A). W ten sposób można stworzyć prosty układ kontroli ogrzewania w małych domach bez prowadzenia dodatkowych instalacji.