Wybór łączników (przełączników) dla modułów FIBARO

Moduły inteligentnego domu FIBARO, takie jak Dimmer i Single/Double Switch umieszcza się w puszce instalacyjnej pod łącznikiem - czyli po prostu za klawiszami przełączania oświetlenia. Jak je wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Mono- czy bi-stabilne?

Pierwsza i najważniejsza decyzja to wykorzystanie łączników monostabilnych lub bistabilnych. Co to oznacza? Monostabilne, nazywane inaczej „dzwonkowymi”, to łączniki, gdzie klawisz po wciśnięciu wraca do pozycji wyjściowej. Bistabilne, klasyczne, takie jak każdy ma lub miał w domu, to łączniki które po wciśnięciu pozostają w nowej pozycji. Różnica jest zasadnicza w działaniu. Łącznik bistabilny zamyka lub rozwiera obwód elektryczny przy zmianie pozycji klawisza, łącznik monostabilny zamyka obwód tylko na chwilę w momencie wciśnięcia klawisza, po czym wracając do oryginalnej pozycji znowu rozwiera obwód. 

Z modułami Fibaro można stosować oba rodzaje łączników, za to łączniki monostabilne („dzwonkowe”) nie będą w stanie włączać i wyłączać światła, kiedy nie mamy automatyki. 

Zdecydowanie rekomenduję wykorzystywanie do współpracy z modułami Fibaro łączników monostabilnych, ponieważ:

  • Niezależnie do tego, czy przełączyliśmy światło ręcznie, czy zdalnie z automatyki - to klawisz zawsze jest w tej samej pozycji. Przy wykorzystaniu łączników bistabilnych po pewnym czasie każdy klawisz byłby wciśnięty w inną stronę. Z jednej strony to wygląda nieestetycznie, z drugiej może frustrować domowników. 
  • Wyzwalanie scen poprzez wielokliknięcia jest bardziej intuicyjne. W przełącznikach bistabilnych też jest to możliwe, ale wymaga osobliwego „wachlowania” klawisze. I znowu może pojawiać się zdziwienie na twarzach domowników…
  • Możliwość definiowania scen „na przytrzymanie” klawisza jest możliwe tylko przy klawiszach monostabilnych.

Instalacje schodowe

W domach i mieszkaniach pozbawionych inteligencji możliwość sterowania światłem z kilku miejsc równocześnie realizuje się stosując instalację tzw. „schodową” i łączniki schodowe oraz krzyżowe (jeżeli ma być więcej niż 2 miejsca przełączania światła). Dodatkowo elektryk musi położyć pomiędzy puszkami dodatkowy przewód lub dwa (lepiej dwa). 

Stosowanie modułów inteligentnego domu nie wymaga takich komplikacji do sterowania światłem z wielu miejsc. Nadal warto położyć dodatkowy przewód lub przewody pomiędzy puszkami, ale nie ma konieczności stosowania łączników schodowych i krzyżowych. Poza tym i tak, jak to opisałem powyżej, będziemy używać klawiszy „dzwonkowych” a one w tych wersjach nie występują. 

To jak w takim razie zbudować taką instalację? Metod jest kilka, więc zacznijmy od głównego modułu sterującego. Może to być ściemniacz (FIBARO Dimmer) lub przełącznik (FIBARO Single Switch). Chowamy go puszce, gdzie zbiegają się przewody z żarówki (lub żarówek, lub innego źródła światła którym chcemy sterować). Następnie mamy 3 drogi:

  1. Zarówno ściemniacz jak i przełącznik FIBARO ma możliwość ustawienia w parametrach wykorzystania portu drugiego klawisza (w dokumentacji S2) jako klawisza „schodowego”. Wtedy do niego podłączamy przewody z drugiego miejsca sterowania i skończone. 
  2. Sterowanie przełącznikami monostabilnymi (dzwonkowymi) to tak na prawdę zwieranie obwodu na krótki moment. W instalacji, gdzie chcemy mieć taką możliwość z kilku miejsc, wystarczy równolegle połączyć wszystkie łączniki (wykorzystując do tego dodatkowe przewody o których pisałem powyżej) do portu sterowania S1. Przecież moduł przełącznika lub ściemniacza nie musi wiedzieć który klawisz był wciśnięty. 
  3. Możliwe jest także sterowanie przez logikę centrali i łączenie urządzeń w sceny. Wtedy w każdym miejscu, gdzie instalujemy klawisze umieszczamy także moduł inteligentnego domu (np. FIBARO Single Switch). Musimy podłączyć go do zasilania (powinno być w puszce) i nie obciążamy go żadnym odbiornikiem (nie przyłączamy żarówki). Uwaga: FIBARO Dimmer nie działa bez obciążenia, więc nie róbmy w tym miejscu ściemniaczy. W tak schowanym module każde kliknięcie klawisza zmieni stan urządzenia - a to już można łatwo przechwycić i obsłużyć w logice centrali. Alternatywą są też asocjacje, czyli w protokole Z-wave metody komunikacji bezpośrednio pomiędzy modułami, ale to na razie pominiemy. 

Każda z powyższych metod ma swoje plusy i minusy. Dwie pierwsze wymagają przewodów pomiędzy puszkami, trzecia jest droższa bo używa większej liczby modułów ale za to daje większe możliwości konfiguracji i dodatkowych akcji przypisanych do klawiszy. 

Łączniki dwu- i trzy-klawiszowe

Nie zawsze jedna puszka w ścianie będzie równała się jednemu obwodowi światła do wysterowania. Przecież są łączniki dwu- a nawet trzy-klawiszowe. Jeżeli chcemy wprowadzić inteligencję do takiej puszki z dwoma obwodami to mamy 2 możliwe rozwiązania:

  1. Chcemy móc ściemniać oświetleniem i mamy głęboką puszkę (lub puszkę z kieszenią): zakładamy w tym miejscu 2 moduły ściemniacza i odpowiednia łączymy ich porty S1 z klawiszami łącznika
  2. Mamy ciasno w puszce lub nie chcemy ściemniać oświetlenia, a wolimy oszczędzić na kosztach: zakładamy jeden moduł podwójnego przełącznika FIBARO Double Switch. Jego podłączenie pozwala niezależnie sterować dwoma obwodami i podłączyć dwa klawisze. 

Rozwiązania zintegrowane

Wszystko co powyżej opisałem zakłada wykorzystanie klasycznych modułów FIBARO. Mamy jeszcze alternatywę zintegrowanych łączników (klawiszy) z inteligencją modułów - linię FIBARO Walli. O tym jak je podłączać i czym się różni taka instalacja pisałem w jednym z wcześniejszych wpisów.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 531 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Polecam
2024-05-01
Ok
pixel