Z-Temp2 do sterowania chłodzeniem pompą ciepła

Nowoczesne pompy ciepła oferują aktywne lub pasywne chłodzenie domu przez instalację wodnego ogrzewania podłogowego. Wykorzystanie termostatów Heatit Z-Temp2 pozwala na kontrolowanie systemu zarówno w trybie ogrzewania, jak i chłodzenia, kiedy konieczne jest odwrócenie pracy siłowników. Ten wpis to krótka instrukcja, jak to skonfigurować. 

Heatit Z-Temp2 to bezprzewodowy termostat stosowany najczęściej do kontrolowania pracy siłowników ogrzewania podłogowego wodnego. Robi to korzystając z asocjacji i włączając lub wyłączając przekaźniki zamykające siłowniki. Opis takiej standardowej instalacji można znaleźć na blogu.

W momencie, kiedy instalacja pracuje w trybie ogrzewania siłowniki powinny być otwierane, jeżeli zmierzona temperatura jest niższa od zadanej. Problem z termostatami klasycznymi pojawia się w momencie przejścia w tryb chłodzenia. Pomijając techniczne aspekty przepływu medium w instalacji - siłowniki przy chłodzeniu muszą otwierać się, kiedy zmierzona temperatura jest wyższa od zadanej. Czyli termostat musi odwrócić logikę swojego działania. Heatit Z-Temp2 to potrafi, poprzez przełączenie parametru numer 15 w konfiguracji termostatu. Można to także wymusić z panelu sterowania urządzenia - przytrzymując równocześnie środkowy i prawy przycisk. Żeby sprawdzić bieżący tryb pracy termostatu przytrzymujemy środkowy przycisk. Na wyświetlaczu pojawia się HEA (czyli ogrzewanie) lub COO (czyli chłodzenie). 

Termostat podłączony do centrali FIBARO zgłasza się jednak jako urządzenie bez określania trybu grzanie/chłodzenie. Możemy to jednak obejść tworząc odpowiednie urządzenie zastępcze korzystając z mechanizmu QuickApp (o tym więcej na koniec). 

W momencie przełączenia pompy ciepła w tryb chłodzenia musimy pamiętać o przełączeniu trybu pracy wszystkich termostatów Z-Temp2. Przecież w instalacji jest jedno wspólne medium chłodzące dla wszystkich stref, więc każdy termostat musi być odpowiednio przekonfigurowany. Termostaty będą od tej pory regulować pracę siłowników w sposób odpowiedni dla chłodzenia, a mieszkańcy zachowają możliwość ręcznego regulowania temperatury na tych samych panelach, co w momencie grzania. 

Jak skorzystać z gotowego urządzenia QuickApp?

Kod urządzenia można pobrać pod tym linkiem. Dodawania urządzenia do centrali to standardowy proces - dla każdego Z-Temp2 w centrali dodajemy jedno urządzenie QA (z tego samego pliku). Za to w każdym dodanym QA musimy wprowadzić wskazanie, którym termostatem Z-Temp2 ma ono sterować. Robimy to wykonując następujące kroki:

  1. Na liście urządzeń w sekcji Ustawienia -> Urządzenia odnajdujemy odpowiednie QuickApp do skonfigurowania. Klikamy je. 
  2. Przechodzimy na zakładkę "Edycja i Podgląd"
  3. Klikamy "Edytuj"
  4. Na samej górze wyświetlonego kodu zmieniamy domyślną wartość zmiennej termostatID i podajemy tu identyfikator Z-Temp2 który ma być sterowany
  5. Na dole po prawej stronie klikamy "Zapisz", a potem "Zamknij"

I już. Urządzenie zostało skonfigurowane i komunikuje się z termostatem. Dotychczasowy Z-Temp2 możemy ukryć w centrali (zakładka Zaawansowane, opcja Urządzenie ukryte). 

Co można robić z wykorzystaniem urządzenia QuickApp?

Przede wszystkim nowe urządzenie dla Z-Temp2 pozwala na przełączanie trybu ogrzewania i chłodzenia. Wprowadzamy też niezależnie dwie oczekiwane temperatury - jedną dla trybu grzania, drugą dla trybu chłodzenia. Urządzenie zajmuje się przekazywaniem odpowiednich wartości dla termostatu oraz przełączaniem parametrów konfiguracyjnych w momencie zmiany trybu. 

Dodatkowo urządzenie sprawdza, czy na termostacie nie została ręcznie zmieniona oczekiwana temperatura i odwzorowuje ją w centrali. Więc zachowujemy możliwość ręcznej regulacji temperatury. (Uwaga: zmiana trybu ogrzewanie/chłodzenie z poziomu termostatu nie jest obsługiwana). 

Samo urządzenie korzysta z bazowych typów urządzeń centrali FIBARO, co oznacza, że ten termostat może być zarządzany przez standardowe harmonogramy ogrzewania, może być wykorzystywany w scenach i będzie standardowo wizualizowany w interfejsach webowym i mobilnym FIBARO. Oznacza to, że na podstawie scen można dalej skonfigurować masowe przełączanie termostatów w nowy tryb oraz przekazanie do pompy ciepła polecenia zmiany trybu pracy.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 510 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-09
Bardzo sprawnie
2024-03-13
sprawnie, profesjonalnie - na każdym etapie zapewniono mi odpowiednie wsparcie
pixel